Inteligentní budovy ve světě:
Print

Barcelona: Nenápadně chytré město

-- Úterý, 22 listopad 2016

Z Madridu do Barcelony je to něco přes 620 kilometrů. Když budete mít štěstí, autem to zvládnete za šest hodin. Nebo v 8.25 ráno nasednete do vlaku a za necelé dvě a půl hodiny vystoupíte v cíli. Že vysokorychlostní vlak Siemens Velaro  operovaný španělskými státními dráhami utíká krajinou rychlostí 300 kilometrů za hodinu, z okénka vagonu nepostřehnete. Krajina plyne přirozeně. Míjíte zoraná pole, sem tam zahlédnete farmu nebo trafostanici. Poklidný venkov zůstává k technologiím netečný, ale Barcelona jimi tepe. V katalánské metropoli, která v listopadu hostila veletrh Smart City Expo World Congress věnovaný chytrým technologiím, se svezete metrem bez řidiče, ubytujete se v hotelu řízeném inteligentním systémem nebo díky senzorům spolupracujícím s GPS chytnete zelenou vlnu. Zatím tedy jen někde. 

TIP: Tento článek bude součástí hlavního tématu aktuálního tištěného vydání, které vychází na přelomu února a března 2016. Zaregistrujte se k odběru a zajistěte si svou kopii včas!

Barcelona je jedno ze světových velkoměst, které si vzalo k srdci digitalizaci a automatizaci. Na první pohled v ní plyne běžný městský život. Gaudího Sagrada Familia pořád ještě není dostavěná a turisté, kteří korzují kolem, hledají správný úhel, aby stavbu vyfotili bez jeřábů. O kousek dál si skupinka lidí ohřívá ruce o kelímek s kávou, protože i když ve dne hřeje slunce, po setmění je chladno. Na hřišti u protějšího parku i přes padající tmu pořád ještě výskají děti na houpačkách. 

Infrastruktura chytrých měst nemusí nutně připomínat sci-fi. Pravda, když před vámi nonšalantně zastaví metro barcelonské linky L9, které do stanice přisvištělo bez řidiče, chvíli se nepatřičně rozhlížíte. A několik vteřin si zvykáte na to, že na konci vagonu, který je ve skutečnosti začátkem, při jízdě nerušeně sledujete ubíhající tunel. Zatrne vám, když se blížíte k místu, kde se koleje rozbíhají. Chytrý stroj ale ve vhodný okamžik sám uhne na správnou podzemní kolej. Inteligentní města nebudí rozruch, ale svým obyvatelům poskytují zážitek, který je jiný a v mnoha ohledech příjemný. Nejde o šokování technologiemi. Záměrem je kvalitnější život. Nic nového pod sluncem. Jak žít snadněji a lépe hledají lidé už tisíce let.

Barcelona se svými širokými ulicemi působí vzdušně a otevřeně. Jako každé z velkoměst ale zažívá dopravní špičky. Třeba kolem šesté hodiny večer. „Takhle je to tady vždycky,“ krčí rameny taxikář, který mě veze od chrámu Sagrada Familia k výstavišti, na němž svítí nápis Cities for Citizens. Hlavní město Katalánska hostilo v polovině listopadu světový veletrh Smart City Expo World Congress věnovaný chytrým technologiím. Sjeli se na něj lidé z celého světa. Podle odhadů organizátorů 16 688 návštěvníků, kteří korzovali mezi 591 vystavovateli. Vedle firem, jež zde odhalily svá řešení pro inteligentní města, digitalizaci nebo automatizaci, se prezentovala i chytrá města, například Berlín nebo anglický Peterborough. 

Chytré senzory uvolňují městské tepny

Zatímco experti jsou o smysluplnosti chytrých měst přesvědčeni, řada návštěvníků vstupovala do rozlehlé haly výstaviště s otázkou: jsou inteligentní města opravdu nutností? Odborníci rádi odpovídají čísly. Podle odhadů se každý den přestěhuje do města 180 tisíc lidí po celém světě. Jejich motivy jsou různé: práce, vzdělání, kultura nebo pohodlí. Experti odhadují, že do roku 2050 bude žít ve městech asi 70 procent z celosvětové populace. To na metropole přirozeně vytváří tlak. Zvyšují se nároky na infrastrukturu, dopravu i bydlení. Aby bylo možné narůstající požadavky a poptávku uspokojit, bylo by nutné vybudovat tak rozsáhlou městskou infrastrukturu, kterou naši předci tvořili čtyři tisíce let. Řešením se mají stát moderní technologie. Digitalizace, automatizace, chytré sítě a inteligentní řídicí systémy pořád víc promlouvají do duší velkoměst, ačkoli na první pohled nejsou změny viditelné. 

 „Města rostou a rozšiřují se. Musí se vyrovnat s celou řadou potíží, jako jsou dopravní zácpy nebo znečištěné ovzduší. Každé z měst je ale jiné. Konkrétní problémy, na něž je potřeba se zaměřit, nám pomáhají identifikovat data, která pomocí digitálních technologií sbíráme a analyzujeme,“ říká Klaus Heidinger, šéf City IT Solutions společnosti Siemens. Sběr dat z  infrastruktury umožňuje městům lépe porozumět výzvám, jimž čelí nebo v budoucnu budou čelit. „Typicky jde například o informace, jak lidé využívají dopravu. Data umožňují městům identifikovat, jak využít moderní technologie tam, kde už není možné budovat další infrastrukturu,“ dodává Martin Powell, šéf divize Urban Development společnosti Siemens.

Jinak řečeno, aby města udržela krok s neustálým vývojem a rostoucí populací, musí efektivně využívat digitální technologie v infrastruktuře a správě budov. Nicméně aby měly chytré technologie smysl, musí fungovat ve správných oblastech a podle specifických požadavků konkrétních měst. „S mapováním potřeb pomáhá nástroj City Performance Tool. Více než 400 datových senzorů a přes 70 různých technologií hodnotí efektivitu budov, dopravy a technologií. Současně reportuje ekonomické a environmentální ukazatele napříč dopravou, budovami a energetikou,“ dodává Klaus Heidinger. 

Například 40 procent dopravních potíží ve městech způsobují lidé, kteří hledají místo, kde by zaparkovali. Krouží v blízkosti svých kanceláří a rozhlíží se, kam by na několik hodin odložili své auto. V tomto ohledu mohou městům i řidičům ulevit inteligentní parkovací systémy. Jedním z nich je například Advanced Parking Management z dílny Siemens, který společnost představila na barcelonském veletrhu. Systém je založený na radarových senzorech, které po celém městě sledují obsazenost parkovacích ploch. Veškerá data jsou předávána do centrálního systému a městské orgány tyto informace mohou využívat v reálném čase, například prostřednictvím chytrých telefonů nebo automobilových navigací. K monitorování prostoru slouží vysokofrekvenční snímače, které je možné umístit třeba na lampy pouličního osvětlení. 

Barcelona do své dopravy postupně začleňuje také chytré semafory, které umožňují optimalizaci počtu zelených světel na vytížených trasách, jež jsou identifikovány na základě monitorování provozu. Tady se znovu dostáváme ke klíčovému předpokladu chytrých měst, tedy ke shromáždění a analýze poměrně velkého objemu dat. Chytré semafory také na základě GPS zvýhodňují například vozidla IZS a umožňují tak záchranné službě dostat se k nehodě bez zbytečného zdržení. 

Autor: Jana Poncarová

 
Digitální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Katalog  
  •   Kalendář událostí  
  •   Video  

Katalog

Schneider Electric CZ,s.r.o.
Schneider Electric CZ,s.r.o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. +420 281 088 111

REM-Technik s. r. o.
REM-Technik s. r. o.
Klíny 35
615 00 Brno
tel. 548140000

Loxone, s.r.o.
Loxone, s.r.o.
U Staré trati 1775/3
370 11 České Budějovice
tel. +420 380 429 000

YATUN, s.r.o.
YATUN, s.r.o.
V Olšinách 75
10000 Praha
tel. 222364491

Insight Home, a.s.
Insight Home, a.s.
Antala Staška 30/1565
14000 Praha 4
tel. +420 603 52 50 50

všechny články

Kalendář událostí

Technical Computing Camp 2019
2019-09-05 - 2019-09-06
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada
Moderní technologie ve farmacii
2019-09-24 - 2019-09-24
Místo: Brno
Moderní technologie v potravinářství
2019-09-25 - 2019-09-25
Místo: Brno
Mezinárodní strojírenský veletrh 2019
2019-10-07 - 2019-10-11
Místo: Výstaviště Brno
MSV TOUR 2019
2019-10-07 - 2019-10-10
Místo: MSV, Brno

VideoProměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider...

všechny video
Reklama


Anketa

Která z následujícího oblastí je nejblíže Vaší oblasti zájmu?

automatizace
elektroinstalace
mechanika
vodoinstalace
bezpečnost a monitorování
správa a řízení
zelené budovy

O nás   |   Reklama   |   Mapa stánek   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   Partneři   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI